MİCRO İHRACAT (ETGB) VE HIZLI KARGO

MİCRO İHRACAT (ETGB) VE HIZLI KARGO

 
Express kargonun en yoğun kullanıldığı alan ise mikro ihracat. Bu noktada öncelikle mikro ihracatın ne olduğu sorusunu cevaplamamız gerekiyor çünkü mikro ihracat sadece express kargo ile yapılabiliyor.
 
Mikro ihracat, 300 kg ve 15.000 Euro altı gönderilerin express kargo ile gönderilmesine mikro ihracat deniyor. Hızlı kargo ile mikro ihracat yaparken öncelikle ETGB (Elektronik Ticaret Gümrük Beyanı) verilmelidir.
 
Bu noktada ETGB nedir sorusu da soruluyor. ETGB (Elektronik Ticaret Gümrük Beyanı) ithalat ve ihracatta express taşıyıcılar yani operatörler tarafından elektronik ortamda düzenlenen bir beyandır. Kargo firmaları dolaylı temsil yoluyla ihracat gönderileri için ETGB’li hızlı ihracat hizmeti vermeye yetkilidir.
 
Mikro ihracat paketinin acil kargo ile gitmesi gerekiyorsa kuryenin kapıdan alacağı mikro ihracat hızlı kargo paketi gümrük ihracat süreçlerine tabi olacağından, bazı durumlarda ertesi iş günü yurtdışı yolculuğu başlayabiliyor.
Bu arada dikkat edilmesi gereken noktalar da var. Örneğin, mikro ihracat olarak sadece satış amaçlı ihracat paketlerini yollayabilirsiniz. Tamire giden eşya, hariçte işleme, fuara geçici çıkış gibi ihracatlar kapsam dışındadır.
 

Top